Menu Zamknij

Czas – wartość której nie da się odzyskać

Od pewnego czasu staram obserwować ile czasu zużywam na codzienne czynności. Moim celem jest jak najlepsze używanie chwil które zostały mi dane. Nie jestem ekspertem w kwestii motywacji i produktywności, chciałbym jednak podzielić się moimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Należy również wspomnieć,że bez dobrej organizacji własnego czasu nie osiągniemy sukcesu w żadnej dziedzinie życia.

 

http://www.softonic.pl/artykuly/sprawdz-ile-czasu-spedzasz-na-facebooku

Mniej więcej 2 tygodnie temu postanowiłem ,że z ciekawości przez 7 dni będę mierzyć ile czasu zajmują mi codzienne czynności. Wymagało to sumienności i skrupulatności ,ale moim zdaniem było warto. Zorientowałem się ile minut w ciągu dnia „tracę” na przeglądanie Facebooka , YouTube oraz na oglądanie telewizji.

Wyniki mojego eksperymentu przedstawiam w poniższej tabeli :

 

czynności codzienne poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
oglądanie telewizji 90min 70min 40min 50min 60min 110min 70min
przeglądanie Facebooka 50min 40min 60min 25min 35min 60min 40min
oglądanie YouTube 25min 30min 40min 20min 50min 40min 30min
sprawdzanie poczty 12min 11min 14min 13min 15min 5min 10min

Suma czasu poszczególnych kategorii w ciągu tygodnia

 

czynności codzienne Suma czasu w tygodniu
oglądanie telewizji 490min
przeglądanie Facebooka 310min
oglądanie YouTube 235min
sprawdzanie poczty 70min

 

Tak wyglądają wszystkie wyniki w Excelu

Analiza wyników doświadczenia

Podczas analizowania tych danych aż zrobiło mi się słabo. Na samo oglądanie telewizji w tygodniu zużywałem ponad 8 godzin daje to 32 godziny w trakcie miesiąca oraz ponad jedna doba. Na kanapie przed TV spędzałem 12 dni w ciągu roku. Nie uważam,że wszystko co oglądałem w telewizji było nie warte zużycia tego czasu,ale obecnie staram się ograniczać do 4 godzin tygodniowo – głównie oglądam skoki narciarskie. Myślę,że w pozostałe 4 godziny mogę robić produktywne rzeczy np poświęcić ten czas na naukę

Podobnie było z Facebookiem i YouTube na obu tych serwisach spędzałem łącznie prawie 8 godzin tygodniowo. Zapewne jak większość osób na Facebooka wchodziłem z przyzwyczajenia nawet gdy nic nie musiał sprawdzić lub do kogoś napisać. Zdaje mi się,że sam nie kontrolowałem momentu w którym włączałem tą aplikację. YouTube mogę trochę usprawiedliwić z prawie 4 godzin spędzonych w tygodniu na tej platformie ponad połowę zajęło mi słuchanie muzyki oraz oglądanie różnych edukacyjnych filmików. Uważam jednak, że czas na pozostałem aktywności na tej platformie dobrze byłoby ograniczyć.

Sprawdzanie poczty to dział który w moim zestawieniu wypadł najlepiej. W tygodniu na odbieranie i pisanie E – maili zużyłem tylko około 70 minut to naprawdę niewiele w porównaniu z 490 minut na oglądanie telewizji. Osobiście uważa,że nie potrzebuje ograniczać swojego czasu na korzystanie z wirtualnej poczty.

Nie chcę ograniczać wyżej przedstawionych czynności do zera. Moim zdanie każdy człowiek powinien mieć swój czas wolny oraz uważam,że każdy powinien sam decydować na co ten czas spożytkuję. Ja osobiście po wykonaniu doświadczenia polegającego na sprawdzeniu ile czasu zajmuje mi korzystanie z różnych platform internetowych postanowiłem ograniczyć spędzanie czasu przed telewizorem, YouTube oraz Facebookiem do minimum. Obecnie mam wiele ważniejszych rzeczy na które poświęcam swój wolny czas.

Czynności na które warto poświęcić swój czas zamiast TV lub Facebooka

  • szeroko rozumiana edukacja ( oglądanie filmików edukacyjnych , uczestnictwo w kursach i szkoleniach)
  • spotkanie ze znajomymi
  • rozmowa z rodziną
  • osobiste refleksje
  • uprawienie sportu

Jak widzisz jest wiele form spędzania wolnego czasu innych niż oglądanie TV lub korzystania z platform internetowych. Uważam,że że wyżej wymienione formy spędzania wolnego czasu są warte wiele więcej niż spędzenie czasu na kanapie przed telewizorem czy komputerem . Jest to jednak tylko moja subiektywna opinia, faktem jest natomiast to,że w większości czas spędzony przed telewizorem czy telefonem jest czasem zmarnowanym. Zatem kiedy kolejny raz zasiedzisz się przed TV pomyśl czy w właśnie sposób chciałbyś spędzić część swojego dnia.

Dlaczego postanowiłem zmieniać swoje nawyki spędzania wolnego czasu

Decyzję o tym, że zmienię swoje nawyki spędzania wolnego czasu podjąłem od razu po wykonaniu mojego eksperymentu. Pomyślałem, że warto zacząć działać od tej chwili. Zrozumiałem,że jest dla mnie jest dużo więcej ważniejszych rzeczy niż siedzenie przed telewizorem czy przed komputerem. Staram się w tym czasie rozwijać swoje zainteresowania oraz uprawiać sport. Obecnie  skupiam się bardzo na nauce bo mam w niedalekiej przyszłości bardzo ważny egzamin. Postanowiłem na marnować swojego czasu

Podsumowanie

Myślę,że każdy z Was powinien przeprowadzić sam podobny eksperyment. To doświadczenie pozwoli Wam inaczej spojrzeć na czas którego jak wiemy nie można już odzyskać. Mam nadzieję,że ten krótki artykuł zmieni coś w twoim postrzeganiu czasu.Wiem, że zmiana nawyków nie jest łatwa sam codziennie zmagam się z pokusą spędzenia kilku godzin na kanapie – życzę Wam wszystkim wiele motywacji w realizacji Waszych postanowień.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.