Menu Zamknij

Planowanie – jak efektywnie przeżyć najbliższy rok

Witam 🙂

Wielkimi krokami zbliża się rok 2019 czyli czas na podsumowanie kończącego się już roku. Warto zastanowić się czy zrealizowaliśmy nasze postanawiania lub cele na rok 2018.  Ze statystyk wynika , że tylko około 7 % osób spełnia swoje noworoczne postanowienia. Część ekspertów zajmujących się rozwojem osobistym twierdzi , że nie spełnimy swoich postanowień ponieważ mamy za mało motywacji. Ja natomiast uważam , że problemem jest nieodpowiednie planowanie naszych działań lub jego brak. W tym artykule wyjaśnię Ci jak zaplanowałem swój 2019 rok oraz opowiem jak  możesz sam zaplanować swój nadchodzący rok.

 

 

Jak zacząć planować ?

Istnieje wile możliwości planowania swojego czasu. Moim zdaniem najlepszymi metodami planowania są planowanie danego dnia lub całego nachodzącego tygodnia. Sam stosuje obie te metody jednocześnie pozwala mi to osiągać dużo lepsze wyniki praktycznie we wszystkim czego się podejmuje. Nie zawsze tak starannie planowałem swój czas. Mój punkt widzenia zmieniło wile nagrań motywacyjnych oraz książek , gdy zacząłem zauważać pierwsze efekty efektywnego zarządzania moim czasem postanowiłem zgłębić ten temat co poskutkowało jeszcze lepszymi rezultatami. Planowanie wiąże się ściśle z wartością czasu , ponieważ wszystko planujemy w czasie. Trudno będzie osiągnąć sukces gdy czas ” będzie nam przepływać między palcami”. Niecały miesiąc temu stworzyłem artykuł na temat zarządzania swoim czasem myślę , że warto się z nim zapoznać :czas wartość której nie odzyskasz

 

Moje pierwsze kroki

Pierwsze dni zawsze są najtrudniejsze – to zdanie sprawdza się praktycznie we wszystkim czego się podejmujemy. Wielu ekspertów twierdzi , że człowiek zaczyna wykonywać jakąś czynność machinalnie po 14 dniach. Przez pierwsze kilkanaście dni planowanie było również dla mnie bardzo trudne , musiałem się pilnować aby nie zapomnieć spisać listy rzeczy które chcę zrobić danego dnia. Kilka razy zapomniałem to zrobić jednak postanowiłem , że się nie poddam się dalej tworzyłem listy rzeczy do wykonania danego dnia – teraz nawet nie muszę myśleć o spisywaniu listy a osiągam bardzo fajne wyniki.

 

Metody

Na początku możesz uważać , że przystawione poniżej metody nie dadzą żadnego rezultatu – sam tak uważałem. Zdanie zmieniłem po około 4 tygodniach. Na pewno przedstawione w tym wpisie metody będą wymagały wiele dyscypliny ale zapewniam , że naprawdę warto wdrożyć je w życie.

Metoda 1

Metoda ta polega na wstawaniu 25 – 30 min wcześniej niż potrzebujesz do zjedzenia śniadania i przygotowania się do pracy. Czas ten poświęcimy na spisanie w zeszycie lub np na tablicy magnetycznej listy zadań na cały dzień. Wieczorem lub późnym popołudnie poświęcamy 10 – 15 minut na przeanalizowaniu czy wykonaliśmy wszystkie rzeczy z naszej listy. Na początku może się zdarzyć ,  że nie uda Ci się wykonać wszystkich punktów z listy.  Na samym początku sam zapominałem wykonać niektórych rzeczy z mojej listy. Zapewne wielu z Was może pomyśleć dlaczego trzeba spisywać listę rzeczy do zrobienia aż 30 minut. Odpowiedź jest bardzo prosta przez pierwsze 10 minut musimy się wybudzić aby nasz mózg zaczął  pracować na odpowiednim poziomie a przez resztę czasu bez pośpiechu zastanawiamy się co musimy zrobić danego dnia.

 

Plusy „metody listy „

  • nikt nie przeszkadza mi w skupieniu się – większość domowników śpi
  • jestem bardziej rozbudzony w dalszej części poranka
  • lepiej realizuje swoje cele – planowanie bardzo pomaga

 

Metoda 2

Jest ona bardzo podobna do metody 1 różnica polega na tym , że w tej metodzie planujemy cały tydzień z góry w niedzielny wieczór. Jednak planowanie całego tygodnia powinno Wam zająć przynajmniej 1 godzinę. Ta metoda może być ciekawą alternatywą dla śpiochów , wymaga ona jednak aby wiedzieć z góry co będziemy robić przez cały tydzień. Jak wiemy większość naszych planów to plany spontaniczne ustalane z dnia na dzień , więc tak metoda czasami może nie być skuteczna.

 

Ciekawe artykuły o planowaniu

Skuteczne planowanie – jak to robić i czy to ma sens?

 

7 sposobów na efektywne planowanie i organizację czasu w wersji minimalistycznej

A ty jakie masz noworoczne postanowienie ? – Na odpowiedzi czekam w komentarzach

Udostępnij ten post – może zmienisz nawyki swoich znajomych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.