Menu Zamknij

Podnajem – jak zarabiać na wynajmie bez własnego lokalu

Witam

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o podnajmie mieszkań czyli o metodzie budowania dochodu pasywnego. Trzeba jednak powiedzieć ,że przygotowanie mieszkania na podnajem wymaga trochę pracy i wysiłku. Jednak w dłuższej perspektywie czasu podnajem może stać się niemal bezobsługowy.

Czym jest podnajem

Podnajem to wynajmowanie mieszkania od właściciela danej nieruchomości i wynajmowanie go innym osobą ( np na pokoje studentom ). Różnica między kwotą płaconą przez nas właścicielowi mieszania a kwotą pobieraną od osób które wynajmują je od nas to nasz zysk.

Dlaczego ludzie sami nie chcą wynajmować swoich mieszkań ?

Odpowiedź na te pytanie jest bardzo prosta ludzie po prostu obawiają się wynajmować swoich mieszkań. Właściciele obawiają się niepłacących najemców którzy zdewastują ich mieszkanie. Oczywiście jest to prawdopodobny scenariusz, ale nie można go przyjmować jako reguły.  W dalszej części materiału opowiem jak zabezpieczyć się przed niepłacącymi lokatorami.

 

 

Plusy podnajmu

  • nie wymaga wiele pracy
  • możliwość rozwijania biznesu w nieskończoność
  • nie musisz posiadać własnościowego mieszkania

 

Ile da się zarobić na podnajmie

Tak naprawdę na zarobek zależy od ilości mieszkań które podnajmujemy. Średnio na 3 pokojowym mieszkaniu możemy zarobić około 600 zł miesięcznie. Poniżej przedstawiam schemat jak w przybliżeniu wygląda proces podnajmu mieszkania.

  1. Wynajmujemy mieszkanie od jego właściciela np 60 m2 za 1200 zł miesięcznie
  2. Odświeżamy mieszkanie – malowanie , zakup sprzętu AGD , sprzątanie
  3. Wynajmujemy każdy pokój za 600 zł miesięcznie = 600 zł zysku

 

Jak widzisz na tym biznesie można zarobić wymaga to jednak sporego wkładu własnego na początek. Koszt zakupu materiałów potrzebnych do odświeżenia mieszkania wynosi ok 3000 – 4000 zł więc nie jest to opcja zarobku dla osób o niewielkim kapitale. Wprawdzie pieniądze włożone w odmalowanie i wyposażenie mieszkania  zwrócą się po ok pół roku jednak lepiej nie inwestować całych swoich oszczędności w ten biznes – szukanie naszych najemców może potrwać długi czas.

 

 

Jak zabezpieczyć się przed lokatorami mieszkania ?

Rozmowa z potencjalnym najemnicą : brzmi może oczywiście jednak większość osób ogranicza tę konwersację do zapytania czy wynajmujący mieszkanie mają stałą pracę lub źródło dochodu. Poświęcenie 15 minut na głębsze poznanie potencjalnych lokatorów może nam w przyszłości pomóc wyeliminować wile problemów np gdy mamy lokatora imprezowicza 🙂

Zatrudnienie firmy windykacyjnej : moim zdanie jest to opcja ostateczna pozwala ona jednak odzyskać nam należną opłatę za mieszkanie. Istnieje możliwość odzyskania należności na drodze postępowania sądowego , lecz trwa to bardzo długo.

Wpłata kaucji zwrotnej : lokatorzy przed wprowadzeniem się do mieszkania według obowiązujących przepisów prawnych kaucja za lokal nie może być wyższa od 12 czynszy miesięcznych za dany lokal. Najpopularniejsza wysokość kaucji w przypadku mieszkań to 3-6 miesięcznych czynszów.

więcej na temat kaucji – ciekawy wpis

 

Ciekawe wpisy i podcasty

Poniżej przedstawiam listę artykułów i podcastów na temat podnajmu które moim zdaniem warto przeanalizować. Biznes ten jak każdy inny wiąże się z ryzykiem ,  materiały pozwolą Wam zapoznać się z wiedzą ekspertów w dziedzinie podnajmu co może pomóc w uniknięciu niektórych błędów.

WNOP 022: Podnajem, czyli jak żyć z wynajmu, nie posiadając nieruchomości – Mateusz Brejta

 

 

PODNAJEM – NA CZYM POLEGA I ILE MOŻNA NA NIM ZAROBIĆ?

 

 

Podsumowanie

Moim zdaniem podnajem jest ciekawym sposobem na drogę do wolności finansowej. Jak każdy inny biznes wymaga on pracy i zaangażowania aby osiągnąć sukces. Należy również pamiętać , żeby przed wynajęciem mieszkania w danej okolicy zrobić sobie krótki spacer aby zobaczyć jakie jest otocznie naszego mieszkania. Lokalizacja ma bardzo duży wpływ na wybór lokalu korzystna jest bliskość parków przedszkoli placów zabaw i uczelni. Wszystkich zainteresowanych tematyką podnajmu odsyłam do wyżej przedstawionych artykułów.

 

Zapraszam wszystkich do podzielenia się w komentarzach opiniami na temat podnajmu i wynajmu mieszkań 🙂

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.