Menu Zamknij

Pracownicze plany kapitałowe – najważniejsze informacje

Czy nam się to podoba czy nie, pracownicze plany kapitałowe ( PPK) stały się faktem. Prezydent 19 listopada 2018 roku podpisał ustawę uchwaloną przez parlament. Kiedy będziemy mogli wypłacić pierwsze pieniądze ? Czy można zrezygnować z udziału w tym projekcie? Ile to będzie nas kosztować? Na te pytania jak i wiele innych znajdziesz odpowiedź w tym artykule, zapraszam do lektury 🙂

moja stronka na facebooku

Czym są pracownicze plany kapitałowe ?

Pracownicze plany kapitałowe to program przeznaczony dla wszystkich pracujących Polaków płacących składki na ZUS, niezależnie od formy formy zatrudniania. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, w dalszej części artykułu wyjaśnię jak złożyć rezygnację oraz jakie będą jej konsekwencje. Najprościej mówiąc, pracownicze plany kapitałowe służą do gromadzenia oszczędności, które będą wypłacone pracownikom w momencie przejścia na emeryturę. W chwili obecnej do udziału w programie pracowniczych planów kapitałowych uprawnionych jest 11, 5 miliona pracowników.

 

Kiedy PPK zaczną obowiązywać ?

Prezydent ustawę podpisał 19 listopada 2018 roku, ale przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku. Rząd dał jednak pracodawcom czas na zapoznanie się z programem.

Harmonogram przystępowania pracodawców do programu pracowniczych planów kapitałowych :

 • zatrudniający ponad 25o osób – 1 lipca 2019 roku
 • dający pracę od 50 do 249 osobom – 1 stycznia 2020 roku
 • zatrudniający od 20 do 49 osób –  1 lipca 2020 roku
 • pozostali – 1 stycznia 2021 roku

 

Czy można zrezygnować z udziału w pracowniczych planach kapitałowych ?

Każdy z zatrudnionych w naszym kraju (11,5 miliona osób) „z automatu”  zostanie zapisany do tego programu, jednak każdy może zrezygnować z uczestnictwa. Zatem uczestnictwo w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolne.

Jeżeli zaś uczestnik programu złoży rezygnację z udziału w programie, co 4 lata będzie musiał ponownie składać tę deklarację. Istnieje również możliwość „powrotu ” do udziału w programie, o zmianie swojej deklaracji należy powiadomić  pracodawcę.

 

Wypłata pieniędzy z PPK – kiedy można odebrać pierwsze świadczenie ?

 

 • Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60-tego roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków – to 25 % zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75% zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

 

 • Ponadto – przed osiągnięciem 60-tego roku życia – będzie mogła wnioskować o wypłatę do 25% środków w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecko. Poważne zachorowanie obejmie trwałą niezdolność do pracy uprawniającą do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

 

 • Możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. przy zakupie mieszkania lub domu – z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat.

 

Po co nam pracownicze plany kapitałowe  ?

Wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne, bo – jak tłumaczą rządzący- najprościej mówiąc Polacy nie oszczędzają z wizją emerytury.

Wpłaty na PPK

 1. składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 złotych
 2. składka podstawowa pracodawcy – 1,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
 3. dopłata roczna ze strony państwa – 240 złotych
 4. składka dodatkowa pracodawcy – do 2,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
 5. grant podstawowy pracownika – 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
 6. składka dodatkowa pracownika – do 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ciekawe artykuły na temat pracowniczych planów kapitałowych

ważne informacje dla pracodawców

moje główne źródło inspiracji

 

Podsumowanie

Opinie na temat tego programu są niezwykle podzielone. Jedni mówią, że program ten poprawi sytuację finansową wielu emerytów. Inni zaś uważają ten program za kontynuacje OFE, które okazało się wielkim niewypałem. Sam jeszcze nie mam opinii na temat pracowniczych planów kapitałowych, uważam, że za mniej więcej 6 lat będziemy mogli jednoznacznie stwierdzić czy PPK to hit czy kit.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.