Menu Zamknij

Wróg naszych oszczędności

Witam wszystkich serdecznie

W dzisiejszym krótkim wpisie opowiem Wam o inflacji i jej wpływie na nasze codziennie wydatki i oszczędności. Na wstępie zachęcam do dzielenia  się w komentarzach swoim opiniami i przemyśleniami na temat inflacji. Z chęcią odpowiem również na wszystkie pytania.

Możliwe,że wielu z Was nie wiedziało dotąd na czym właściwie jest inflacja. Sam niedawno myślałem,że problem inflacji „dotyka” tylko wielkich firm funkcjonujących na giełdzie. Jednak niezależnie czy tego chcemy inflacja wpływa na finanse każdego z nas. Prawdopodobnie większość osób już się niecierpliwy więc przechodzę do właściwej treści artykułu.

Czym właściwie jest inflacja ?

O inflacji wspominałem trochę przy wpisie o procencie składanym ponieważ ma ona ścisły związek z naszymi wypracowanymi zyskami – odsetkami np przy lokatach lub inwestycjach. Gdyby ktoś nie przeczytał tego wpisu zostawiam link ; wpis o inflacji i procencie składanym

Inflacja – czyli sytuacja w której wzrastają ceny większości produktów i usług. Konsekwencją inflacji jest spadek realnej wartości pieniądza , czyli  za odsetki które zgromadziliśmy nie będziemy mogli kupić tylu produktów jak przed inflacją.

Dlaczego inflacja jest wrogiem naszych oszczędności

Wyobraź sobie, że od 10 lat wpłacasz na swoje konto oszczędnościowe oprocentowane na 2 % 300 zł miesięcznie. Chcesz kupić sobie samochód który w chwili w rozpoczęcia oszczędzania kosztuje 40 tys złotych. Zakładam również że nasze odsetki kapitalizują się raz w roku – czyli tak ja w przypadku większości kont oszczędnościowych.

Oto wyniki naszego oszczędzania : dla osób które preferują tabelki : wyniki oszczędzania

1 rok – 3672zł

2 rok – 3745,44zł

3 rok – 3820,35zł

4 rok – 3896,76zł

5 rok – 3974,70zł

6 rok – 4054,19zł

7 rok – 4135,27zł

8 rok – 4217,98zł

9 rok – 4302,34zł

10 rok -4388,39zł

 

Oczywiście tutaj również występuje procent składany ponieważ po każdym roku mamy większy kapitał który dalej  rośnie ale dziś nie rozmawiamy o procencie składanym 🙂

W ciągu 10 lat dzięki zaoszczędziliśmy ponad 40 tys złotych. Samochód na który oszczędzaliśmy w chwili w chwili otwarcia naszego konta oszczędnościowego kosztował 40 tys złotych jednak obecnie pod wpływem inflacji wzrosły ceny wszystkich usług  oraz pojazdów. Obecnie ten sam model samochodu kosztuje 53757zł . Wzrost jego ceny spowodowała inflacja która wynosi średnio 3 % w każdym roku. Brakująca kwota wynosi prawie 14 tys złotych. Inaczej mówiąc gdybyśmy zakupili ten sam pojazd 10 lat wcześniej zapłacilibyśmy 14 tysięcy złotych mniej. Część z Was zapewne stwierdzi że wszystkie usługi i przedmioty 10 lat temu kosztowały mniej jednak jest to nieprawda.Inflacja osiąga różne rozmiary w każdej z dziedzin gospodarki.

 

Rodzaje inflacji ze względu na rozmiar

pełzająca nie przekracza 5 % rocznie – obecnie w Polsce

umiarkowana (krocząca) – 5 % – 10 % rocznie

galopująca – od 20 % w górę

Hiperinflacja – miesięczny wzrost cen przekraczający 150 % – największa w historii na Węgrzech po zakończeniu II wojny światowej – więcej o hiperinflacji na Węgrzech

 

Przyczyny inflacji

  • rząd wprowadza do obiegu za dużo pieniędzy
  • wydatki państwa przekraczają jego wpływy
  • wadliwa struktura gospodarki

Walka z inflacją

Walka z inflacją polega na tym,że musimy znaleźć sposób aby zwrot z naszej inwestycji wyniósł więcej niż stopa inflacji w danym momencie. Z tego względu na wstępie odrzucam od razu  wszystkie konta osobiste i oszczędnościowe  – ich oprocentowanie rzadko przekracza 1,5 % więc tak naprawdę trzymając na nich swoje pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej tylko stracimy. Na wszelkich lokatach których roczne oprocentowanie wynosi zazwyczaj 2,5 – 3,5 % na pewno nie zarobimy wiele, jednak są one dużo lepszym rozwiązaniem niż konta bankowe. W tym miejscu należy również wspomnieć,że na lokatę możemy zazwyczaj wpłacić do 10 tys złotych wiec gdy chcemy zabezpieczyć przed inflacją większy kapitał należy pomyśleć o inwestycji.

Jedno jest pewne aby zminimalizować albo uniknąć inflacji należy odważniej inwestować swój kapitał. Jest jednak również opcja dla tych którzy boją się inwestować.

Obligacje skarbowe

Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem ochrony przed inflacją są obligacje skarbowe są one indeksowane inflacją czyli pewne jest,że zarobimy.   więcej o zabezpieczeniu przed inflacją

Inwestowanie w złoto

Ciekawą formą ochrony kapitału jest również złoto. Od wielu lat jego wartość utrzymuje się na porównywanym poziomie a w ostatnim czasie nawet wzrasta.

 

Cena złota w ostatnich latach

wszystkie tabela i porównania znajdziecie tutaj

Widać,że ceny złota wahają się minimalnie w porównaniu do np nieruchomości

Deflacja

Jest przeciwieństwem Inflacji , polega na tym,że w danym okresie można kupić więcej rzeczy niż w przeszłości. Obecnie zjawisko deflacji występuje niezwykle rzadko. Większość ekonomistów uważa,że niewielka inflacja jest korzystna dla rozwoju gospodarczego. W naszym kraju ostatnia deflacja miała miejsce w 2014 roku. Deflacja jest zjawiskiem korzystnym dla konsumentów pozwala zakupić towary taniej niż w rzeczywistości są warte.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję ,że chodź w pewnym stopniu zrozumieliście na czym polega inflacja.Gdybyście mieli jednak jakieś pytania lub gdyby ktoś gdzieś wychwycił mój błąd proszę napisać to w komentarzu z góry dziękuję. Wszystkim Wam życzę zabezpieczenia swojego kapitału przed inflacją oraz  kumulacji oszczędności podczas zakupów w czasie deflacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.